БОСТОНСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ім. ШЕВЧЕНКА В АМЕРИЦІ - Енциклопедія Наукового товариства ім. Шевченка
БОСТОНСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ім. ШЕВЧЕНКА В АМЕРИЦІ

БОСТОНСЬКИЙ ОСЕРЕДОК НАУКОВОГО ТОВАРИСТВА ім. ШЕВЧЕНКА В АМЕРИЦІ (США) (ін. наз.— Бостонсько-Кембриджський осередок Наукового товариства ім. Шевченка в Америці (США) — осередок НТШ А у м.Бостоні (шт. Массачусетс, США).

Б. о. НТШ створ. у 1950-х рр., його очолив лікар-стоматолог І. Дідюк, однак з огляду на низку причин осередок не розпочав діяльности (заходи з активізації його роботи вживались і в 1970-х рр.). Уже в наші дні з огляду на те, що в м. Бостоні існує акт. укр. громада і працює Укр. наук. ін-т Гарвард. ун-ту (HURI), було вирішено відновити роботу осередку. 13. 11. 2009 провідні чл. НТШ А з Бостона в межах чергової конференції Американської асоціації зі сприяння слов’янським студіям зустрілися з головою Амер. асоціації укр. студій (AAUS) В. Чернецьким і створили ініціативну групу на чолі з д.чл. НТШ Г. Гринь (головою Комісії осередків НТШ А), яка провела 2 зустрічі— у лют. і квіт. 2010.

Як наслідок, 07. 04. 2010 засн. новий Л. ГайдаБ.о. НТШ у такому складі: голова — Г.Гринь (з трав. 2012 — віце-президент і наук. секретар НТШ А), заст. голови — Г.Грабович, секретар — Л. Гайда, скарбник — С.Плохій, чл.: І. Бережницький, Л.Герець, А. Мельничук, М.Флаєр і Р.Шпорлюк. У верес. 2010 осередок поповнився такими новими чл.: М. Балмацеда, М.Війзе, П. Волощук, О. Грабович, О.Коцюба, І. Максим’юк, І. Мартинюк, В. Михед, О. Михед та о. Я. Налисник.

Чл. Б. о. НТШ проводять засідання у приміщеннях HURI (м. Бостон). Заг. профіль діяльности осередку передусім гуманіт. (л-ра, історія), меншою мірою представлено сусп. (політологія, антропологія) та природн. науки.

У день заснування Б. о. НТШ відбулося його перше засідання— Читання ім. Рільке. Г. Грабович представив для дискусії 8поем Р.-М. Рільке в перекл. Б. Кравцева,М.Бажанатаін.Дообговорення віршів і різних варіантів перекл. долучилися всі учасники цього літ. вечора. 2-ге засідання (літ. вечір Р. Мельникова) відбулося 07. 05. 2010. Р. Мельників (відомий літературознавець, доц. Харків. пед. ун-ту ім. Г. Сковороди, учасник сучас. А. Мельничукліт. процесу в Україні), читав свою ост. зб. поезій „Поїзди моєї республіки“. 3-тє засідання (14.12. 2010) — літ. вечір В.Діброви, ориґ. читання оповідань зб. „Правдиві історії“ (2010) та уривків ще недрук. творів. В.Діброва, автор 8кн. прози й однієї зб. драм, неодноразово отриму-вав нагороди за свою творчість, зокрема премію Лукаша за перекл. Самюела Бекета (1991), і визнання агенцією BBC Ukrainian Servi-ceзб. „Андріївський Р. Шпорлюкузвіз“ (2007) найкращою книжкою року. 4­те засідання (23. 03. 2011, спільно з HURI) — „Нові напрями шевченкознавства: Симпозіюм з нагоди 150-ліття від дня смерти поета“ за участи Г.Грабовича(Рання рецепція Т. Шевченка), O. Федорука (Шевченко і П. Куліш) та О.Бороня(Олівер Ґолдсміт і „Художник“). 5-те засідання (20. 03. 2012) — літ. вечір І. Коваль, драматурга, театрального продюсера, журналістки, письменниці. Читання уривків нового автобіограф. роману „Displaced“ („Переміщені“) про родинну історію письменниці. П’єси І.Коваль уже понад 10років виконують на С. Плохійгол. сценах Києва. 6-те засідання (21. 03. 2012, спільно з HURI) — симпозіум „До 200­ліття з дня народження Шевченка“ з виступами O. Федорука („Перше видання „Гайдамаків“, 1841) та Г. Грабовича („Гайдамаки“ і народження національного поета“).

Літ.: Бюлетень Наукового Товариства ім.Шевченка в Америці. Н.-Й., 2009, ч. 28 (44), с.56; 2010, ч. 29 (45), с. 19.

Галина Гринь, Юрій Ковалів

Стаття створена: 2015